Warszewiec to strumień o długości ok. 5 km, nad którym stwierdzono występowanie osadnictwa ludzkiego w neolicie. W średniowieczu i do końca XIX w. pobudowano nad nim szereg młynów wodnych. Pozostały po nich ślady w postaci stawów spiętrzających wody. Jednym z młynów był Kukułczy Młyn (niem. Kucken Mühle), istniejący już w XVII w.
Strumień bierze swój początek na podmokłych łąkach w okolicach ulicy Kalinowej. Warszewiec opływa Warszewo półkoliście, a następnie kieruje się na południe, po przepłynięciu ok. 1 kilometra przyjmuje z prawego brzegu Warszówkę. Płynie głęboką doliną (miejscami krytym kanałem), która od ulicy Chopina przechodzi w rynnę erozyjną. Płynąc wzdłuż ul. Wł. Broniewskiego dopływa do Placu Matki Polki, gdzie wpływa do krytego kanału. Warszewiec przepływa kanałem jeszcze ok. 2 km, po czym uchodzi do Osówki.
Nazwa niemiecka – Kuckuckmühler-Bach, Kickemühler-Bach jest topograficzna, oznacza Kukułczy Młyński Potok. Nazwa polska nowa, topograficzna, wyprowadzona od nazwy dzielnicy Warszewo.
Zobacz Mapa fizjograficzna Warszewa