nowa szkoła

Nowa szkoła – projekt koncepcyjny

Prezentujemy projekt koncepcyjny dla nowej szkoły podstawowej, która ma powstać przy ul. Kredowej w pobliżu Jaworowego Stawu. Budynek szkoły podstawowej przeznaczony ma być dla 1000 uczniów:

 • klasy „0” – 150 uczniów
 • klasy I-IV – 425 uczniów
 • klasy V-VIII – 425 uczniów
nowa szkoła
proj. arch. Anna Patrycja Flicińska

Program funkcjonalny

Główne wejście do budynku nowej szkoły znajdzie się od strony północnej  – od ul. Nowoszkolnej. Od strony ul. Kredowej znajdą się pomieszczenia zaplecza kuchennego i technicznego szkoły. Tam też pojawią się miejsca parkingowe oraz pojemniki na odpady.

Budynek funkcjonalnie będzie podzielony na 3 strefy:

 • część przedszkolna dla dzieci klas „0”
  Znajdzie się na parterze. Będzie posiadać osobną strefę wejściową, własny zespół szatniowy, oraz osobne sanitariaty
 • część szkolna dla dzieci klas „I-VIII”
  Zajmie 3 kondygnacje budynku. Oprócz sal lekcyjnych znajdą się tu również: świetlice, biblioteka z czytelnią, stołówka, aula dla 200 osób.
 • część sportowa
  Ma stanowić niezależny obiekt funkcjonalno-użytkowy, gdyż poza zajęciami dla uczniów, zakłada się prowadzenie działalności sportowo-rekreacyjnej również w godzinach pozalekcyjnych. Przewidziano możliwość odcięcia (zamknięcia) budynku dydaktycznego od zespołu sportowego.
  Hala sportowa o wymiarach 22x44m i wysokości ok. 11m będzie posiadała możliwość podzielenia na dwie niezależne przestrzenie za pomocą ścian przesuwnych. Na antresoli znajdzie się widownia na  200 miejsc.

Obiekt w całości będzie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej zdolności ruchowej. Budynek będzie wyposażony w windy, łagodne podjazdy oraz specjalne toalety. 

Ulica Nowoszkolna

Równolegle z budową nowej szkoły podstawowej powstać ma krótki – ok. 280m odcinek drogi łączącej ul. Andersena na Osowie z III etapem Trasy Północnej – ul. Królewskiego. Droga klasy zbiorczej będzie posiadać jedną jezdnię o dwóch pasach ruchu, obustronne chodniki oraz drogę rowerową. Powstanie drogi jest konieczne gdyż nowa szkoła będzie obsługiwana właśnie od strony północnej. Również część miejsc parkingowych ma znaleźć się od strony nowej ulicy.

Zagospodarowanie terenu

W ramach inwestycji powstanie zagospodarowanie wokół budynku szkoły, w dużej mierze będzie to część sportowo-rekreacyjna. Oprócz tego powstaną 44 miejsca parkingowe – 27 miejsc na terenie szkoły oraz 17 miejsc przy Jaworowym Stawie. Dla rowerów przewidziano min. 66 stojaków rowerowych zlokalizowanych na terenie szkoły.
Teren szkoły będzie ogrodzony. Główne wejście będzie znajdować się od strony projektowanej ul. Nowoszkolnej. Od ul. Kredowej na teren szkoły będą prowadzić 2 bramy wjazdowe oraz furtka.

nowa szkoła
Zagospodarowanie terenu / proj. arch. Anna Patrycja Flicińska
Boisko do piłki nożnej

Boisko o wymiarach 49x25m będzie posiadać nawierzchnię ze sztucznej trawy. Murawa będzie ogrodzona, z piłkochwytem powyżej ogrodzenia. Pojawi się również oświetlenie wraz z nagłośnieniem.

Boisko wielofunkcyjne

Boisko o nawierzchni z poliuretanu o wymiarach 44x26m.  Na wyposażeniu boiska będą 2 bramki przestawne, demontowany zestaw z siatką do gry w tenisa i badmingtona, 4 kosze do koszykówki oraz 2 zestawy do siatkówki. Boisko będzie ogrodzone, z oświetleniem i nagłośnieniem.

Plac zabaw dla dzieci

Plac zabaw o nawierzchni z miękkich płyt syntetycznych będzie przeznaczony dla dzieci w wieku 5-8 lat. Powierzchnia placu to 300 m2. Na etapie projektu koncepcyjnego nie określono konkretnych urządzeń zabawowych, jakie mają pojawić się na placu.

Siłownia zewnętrzna

Na terenie szkoły będzie również tzw. siłownia pod chmurką. Znajdą się na niej 4 podwójne urządzenia do ćwiczeń.  Na etapie projektu koncepcyjnego nie określono konkretnych urządzeń.

Architektura

Budynek nowej szkoły jako jeden z nielicznych obiektów na Warszewie będzie posiadać dach płaski. Pozwala na to Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, który został zmieniony w 2016 r. specjalnie dla potrzeb wybudowania nowej szkoły. Dach płaski to bardziej ekonomiczne rozwiązanie w porównaniu do tradycyjnych dachów stromych. Budynek szkoły z dachem płaskim, jako jeden z ważniejszych obiektów użyteczności publicznej w skali osiedla będzie wyróżniać się bryłą na tle reszty zabudowy.

nowa szkoła
Widok od strony ul. Kredowej / proj. arch. Anna Patrycja Flicińska

Motywem, który ma być powielony w całym budynku jest symbol drzewa (zarys drzew na okładzinie z płyt elewacyjnych na budynku, drzewo jako element charakterystyczny we wnętrzu na parterze – jako miejsce spotkań uczniów „pod drzewem”, zabezpieczenia schodów z metaloplastyki (blach wycinanych laserowo) o formie np. gałęzi drzew, piktogramy informacyjne z motywem drzewa.
(z opisu koncepcji projektowej)

Zaprojektowano dwa warianty kolorystyki elewacji nowego budynku:
1. Zielony – płytki klinkierowe w kolorze szarym, płyty okładzinowe z betonu architektonicznego, zielone opaski wokół okien
2. Czerwony – płytki klinkierowe w kolorze czerwonym, płyty okładzinowe z betonu architektonicznego, czerwone opaski wokół okien

Inwestycja wg założeń ma kosztować  59,6 mln zł. Powinna zostać zakończona w I kwartale 2020 r.
Autorem projektu koncepcyjnego nowego budynku szkoły jest
mgr inż. arch. Anna Patrycja Flicińska.

3 komentarze do “Nowa szkoła – projekt koncepcyjny”

 1. Założenia mam nadzieję są dobrze prześwietlone. Ma powstać również kompleks sportowy i to jest również świetne. Mam jedną do tego uwagę: PŁYWALNIA! Dla tak dużego obiektu przydałaby się. Może można byłoby zagospodarować do tego celu pobliskie jeziorko? (pomysł z „burzy mózgów”, może nierealny ale może ktoś go wykorzysta?).

  1. Panie Andrzeju, pływalnia pierwotnie miała powstać przy Szkole Podstawowej przy ul. Złotowskiej, jednak magistrat zdecydował o postawieniu w tym miejscu oddziałów przedszkolnych z kontenerów. Ta prowizorka prawdopodobnie będzie trwać jeszcze wiele lat. Niemniej naciski mieszkańców są konieczne, żeby coś ruszyło w tym temacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *