Odolany położone są pomiędzy ulicami: Królewskiego na wschodzie i Duńską na zachodzie. Od południa graniczą z Niebuszewem, zaś od północy z właściwym Warszewem.
Historia
Jest to jedno z najmłodszych osiedli mieszkalnych Szczecina okresu międzywojennego. W latach 30-tych na południe od Warszewa powstała kolonia domków jednorodzinnych, willowych, otoczonych ogródkami. Przed wojną żyło tu 180 mieszkańców.
W trakcie II wojny światowej przy ul. Kresowej mieścił się obóz pracy przymusowej dla cudzoziemców – Polenlager.
Osiedle nie zostało zniszczone w trakcie wojny. Po 1945 roku nazwano je Mściwoje a dopiero potem – Odolany. Dopiero od lat 60-tych rzadka zabudowa jednorodzinna zaczęła się zapełniać nowymi domami.
Współczesne Odolany
Pierwsze lata XXI wieku wiążą się z pojawieniem się intensywnej zabudowy w zachodniej części osiedla – wzdłuż ulicy Duńskiej. Nazewnictwo nowo-powstających ulic nawiązuje do nazw krajów europejskich – dlatego na terenie osiedla znajdują się już ulice: Czeska, Słowacka, Duńska, Belgijska, Brytyjska, Francuska, Holenderska.
W 2012 roku osiedle wzbogaciło się o nową drogę łączącą Trasę Północną – ul. Królewskiego z ulicą Duńską. Robocza nazwa – ul. Nowokresowa została zmieniona (zgodnie z konwencją) na ul. Włoską.
Nazwa Odolany
Nazwa polska osiedla została nadana po 1945 r. Nawiązuje do południowej dzielnicy Warszawy – Odolany, a ta wywodzi się ze staropolskiego imienia Odolan. Nazwa niemiecka – Wedelshöhe – jest typu dzierżawczego, związana z imieniem Wedel i dodatkowym określeniem Höhe – wzgórze, wzniesienie. A więc w dosłownym tłumaczeniu – Wzgórze Wedela.
Źródła:
- Marek Łuczak „Warszewo” Szczecin 2007
- T.Białecki, L.Turek-Kwiatkowska „Szczecin stary i nowy” Szczecin 1991
- „Encyklopedia Szczecina” pod red. T.Białeckiego, Szczecin 2015
- pomeranica.pl – Encyklopedia Pomorza Zachodniego