Stoki to niewielkie osiedle położone między Warszewem a Niemierzynem. Granice osiedla określają: ulica Duńska od wschodu, ul. Złotowska, Rosponda od północy, ciek wodny Warszewiec od zachodu, ul. Wiosny Ludów od południa.
Historia osiedla
Tereny osiedla należały do majątku Bukowo. W XIX w. uprawiano tu powszechnie buraki cukrowe, przerabiane następnie w cukrowni na Drzetowie. Pod koniec XIX w. w związku ze zwiększeniem zapotrzebowania na cegłę, z uwagi na dynamicznie rozwijające się budownictwo w Szczecinie rozpoczęto eksploatację gliny na terenie osiedla. W 1896 r. zbudowano mały piec do wypalania cegieł oraz szopy do ich suszenia. Przed I Wojną Światową w Stokach pracowało już 6 cegielni. Śladem po ich działalności są liczne wyrobiska oraz stawy-glinianki.
Współczesne Stoki
Obecna zabudowa osiedla jest dość urozmaicona. Pod koniec lat 80-tych XX wieku powstał zespół 5-kondygnacyjnych bloków przy ul. Wiosny Ludów. Początek XXI wieku to intensyfikacja działań inwestycyjnych w części północnej – budowa domów jednorodzinnych przy ul. Glogera i ul. Wieczorowskiego. W 2007 roku ukończono budowę zespołu budynków wielorodzinnych w kwartale ulic Duńska, Złotowska, Kostrzewskiego.
Administracyjnie północna część osiedla należy do Warszewa, zaś część południowa do osiedla Arkońskie-Niemierzyn.
Nazwa Stoki
Polska nazwa pseudotopograficzna pochodzi od wyrazu stok, zbocze. Pochodzenie nazwy niemieckiej – Rollberg nie jest do końca jasne. Rollen znaczy toczyć, wytaczać, Berg oznacza górę – prawdopodobnie w znaczeniu zbocze, stok góry.
Źródła:
- Marek Łuczak „Warszewo” Szczecin 2007
- T.Białecki, L.Turek-Kwiatkowska „Szczecin stary i nowy” Szczecin 1991
- „Encyklopedia Szczecina” pod red. T.Białeckiego, Szczecin 2015
- pomeranica.pl – Encyklopedia Pomorza Zachodniego