Niewielkie osiedle znajdujące się przy ulicy Łącznej, która stanowi jego południową granicę. Od wschodu Sienno graniczy z ogrodami działkowymi, od zachodu z ul. Wkrzańską – kolejny etap Trasy Północnej, zaś północną granicą jest ciek wodny Sienniczka. Administracyjnie należy do osiedla Żelechowa.
Historia osiedla
W połowie XIX wieku na łąkach należących do Warszewa oraz do parafii w Golęcinie (znajdujących się pomiędzy średniowieczną wsią Warszewo a terenami rolniczymi Żelechowej) powstała osada Sienno. Składały się na nią 4 gospodarstwa rolnicze oraz 2 gospodarstwa ogrodnicze. Pracowała tu również cegielnia, która np. w roku 1864 wyprodukowała około 400 tysięcy cegieł. W tym samym roku gospodarstwa wykupił szczeciński kupiec Wellmann, łącząc je w folwark Heuershof, od nazwiska jednego z właścicieli.
W środkowej części folwarku, przy dzisiejszej ul. Łącznej 4 (niem. Züllchower Straße) powstał dwór, poprzedzało go podwórze gospodarcze, a na tyłach ze stawem założono park.
W 1865 roku powstała w Siennie druga cegielnia, która jednocześnie budowała mieszkania służbowe dla swoich pracowników.
Dwór Sienno
Nowy dwór wybudowano około 1918 roku, po wykupieniu folwarku przez Radę Miejską w Szczecinie. Przy dworze powstało osiedle domów mieszkalnych. Dwór o powierzchni użytkowej ok. 780 m2 posiadał w swojej centralnej części wielką sień, do której prowadziło główne wejście z ganku
Po wojnie folwark przejęło Państwowe Gospodarstwo Rolne. W dworze powstało biuro i mieszkanie dyrektora. Później budynek podzielono na kilka mieszkań – był zamieszkany przez kilka rodzin jeszcze do 2006 roku.
Małe Błonia
Od 2010 roku na terenie osiedla realizowany jest duży zespół mieszkaniowy Małe Błonia składający się z kameralnych 3-kondygnacyjnych budynków wielorodzinnych od strony ulicy Łącznej oraz domków jednorodzinnych w pozostałej części osiedla.
Nowe ulice wytyczone na terenie Sienna kontynuują nazewnictwo ulic po południowej stronie ulicy Łącznej. Stąd ulice: Kanarka, Zimorodka, Przepiórki, Sójki, Kolibra, Czapli, Świergotki, Pelikana, Flaminga.
We wrześniu 2014 roku oddano do użytku II etap Trasy Północnej oraz zbudowaną od podstaw nową drogę w śladzie ulicy Łącznej od ul. Rostockiej do ul. Piaskowej. Dzięki nowym drogom, Sienno dotąd nieco odesparowane od reszty miasta zyskało szybkie połączenie z Niebuszewem oraz wygodny dojazd do centrum Warszewa.
Nazwa Sienno
Polska nazwa jest kalką nazwy niemieckiej. Heuershof znaczy Sienny Dwór. Heuer znaczy siano, Hof znaczy dwór.
Źródła:
- Marek Łuczak „Warszewo” Szczecin 2007
- T.Białecki, L.Turek-Kwiatkowska „Szczecin stary i nowy” Szczecin 1991
- „Encyklopedia Szczecina” pod red. T.Białeckiego, Szczecin 2015
- pomeranica.pl – Encyklopedia Pomorza Zachodniego